Nastavení mapy

Vrstvy

období záznamů: 1867–2023

před rokem 0

Legenda:
ověřené záznamy
neověřené záznamy
nejisté záznamy

Carex magellanica subsp. irrigua – ostřice vrchovištní zaplavovaná

Červený seznam Šumavy: EN [B2b(iii)c(iv)]

Velmi významný boreomontánní taxon, jehož rozšíření na Šumavě je soustředěno na rašeliniště Šumavských plání, kde existuje několik desítek lokalit, např. u Skelné, Prášil nebo Srní, na Modravských, Kvildských a Zhůřských slatích, na Chalupské slati u Borových Lad atd. (Procházka & Kováříková 1999). Druh na Šumavských pláních roste i na rašelinných loukách (např. asi 300 m jižně až jihovýchodně od Prášil či 1,4 km jižně Kvildy) nebo v rašelinných smrčinách (např. na západních svazích Mokrůvek, severovýchodně Kamerální slati nebo severovýchodně Novohuťských močálů).

Druh se na podobných stanovištích vyskytuje i v přiléhající části Bavorska. Jsou to vrchoviště Zwieswelter Filz, Latschenfilz, „Alter See“ jižně jezera Rachelsee, Großer Filz na bavorské straně vrchu Špičník, Stangenfilz a Kleiner Kainzen-Filz, přechodových rašeliništích v pramenných oblastech potoků Wildauerbach a Großen Schwarzbachs, a také na plovoucích ostrůvcích obou Javorských jezer (Arberseen).

V blatkovém boru jihovýchodně Skelné, v nadmořské výšce 810 m se nachází nejníže položená lokalita na Šumavě (Řepka & Lustyk 1998).

Údaj o výskytu na Rakouské louce v hřebenových partiích Trojmezenské hornatiny (Albrecht in Procházka & Štech 2002) vznikl pravděpodobně záměnou s *C. limosa. (Grulich in Lepší et al. 2013).

Edituj

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací.